BACKPACK WITH QUILTED TECHNIQUE
Next
BACKPACK WITH SEAMS AND ROTATING CLOSURE
Previous
BACKPACK WITH SEAMS AND ROTATING CLOSURE
Previous
Out of stock
Only %1 left
SKU
1023-0550-black003
BACKPACK WITH SEAMS AND ROTATING CLOSURE
Code: 1023-0550
1023-0550-black003
In stock
Only a few left
Out of stock
Sissel women's backpack made of soft faux leather with stitched design. It is lined on the inside and has one zippered pocket and two open ones for organizing small items. The backpack straps are wide for comfort in carrying and can be adjusted. It closes with a magnet, drawstring and a rotating metal clasp, which offers it enormous security and makes it ideal for daily travel.
| Pattern | Top stiched |
|---|---|
| Cases-Pockets | Inner cases,Inner pocket with zipper |
| Closure | Strap fastened,Magnetic click,Gold clasp,Flap Top |
| Strap Type | Shoulder straps |
| Product Type | Back pack |
| Product Material | Artificial Leather,Lining |
| Width | 12cm |
| Length | 25cm |
| Height | 25cm |
| Size | Medium |