BACKPACK WITH QUILTED TECHNIQUE
Next
BACKPACK WITH QUILTED TECHNIQUE
Previous
BACKPACK WITH QUILTED TECHNIQUE
Previous
In stock
Only %1 left
SKU
1023-0549-bordo009
BACKPACK WITH QUILTED TECHNIQUE
Code: 1023-0549
1023-0549-bordo009
As low as
€32.99
€43.95
In stock
Only a few left
Out of stock
Tiril women's backpack in medium size. It is made of high quality faux leather and stitched in such a way that it gives it a distinctive quilted effect. Inside it is lined and contains one zipper pocket and two open spaces for organization. Outside it has a front zipper pocket, adjustable straps and a metal 'a' element that completes it's look. A special and comfortable backpack for distinctive appearances.
| Pattern | Stich details,Puff Bag |
|---|---|
| Cases-Pockets | Inner cases,Inner pocket with zipper,Front facing zip pocket |
| Closure | Zip fastened |
| Strap Type | Shoulder straps |
| Product Type | Back pack |
| Product Material | Artificial Leather,Lining |
| Bag shape | Oval shape |
| Width | 12cm |
| Length | 25cm |
| Height | 28.5cm |
| Size | Medium |